top of page
Joanna_Kurowska1.jpg

Joanna Kurowska

psycholożka | psychoterapeutka w trakcie szkolenia

O mnie

Psycholożka, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji. Absolwentka Wydziału  Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji psychoterapia oraz szkolenia I i II stopnia w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w CTSR. Obecnie w trakcie całościowej 4-letniej Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii w nurcie integracyjnym w Instytucie Psychologii Zdrowia.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam w pracy w organizacjach pozarządowych m.in. w Stowarzyszeniu „Niebieska Linia”, gdzie udzielam wsparcia i pracuję terapeutycznie z osobami uwikłanymi obecnie lub w przeszłości w przemoc w bliskich związkach (z osobami doznającymi przemocy, świadkami i świadkiniami przemocy oraz z osobami stosującymi przemoc) oraz w Stowarzyszeniu „Lambda Warszawa” gdzie pracowałam w Hostelu Interwencyjnym z osobami LGBTQ+ w kryzysie bezdomności.

Udzielam pomocy osobom doświadczającym różnorodnych trudności życiowych m.in. obniżonego nastroju, niskiego poczucia własnej wartości, trudności relacyjnych, nadmiernego lęku.

Za podstawę udanej terapii uważam relację, dlatego najważniejsze jest dla mnie zbudowanie jej w oparciu o zaufanie, szczerość i poczucie bezpieczeństwa. Każda osoba jest niepowtarzalna, dlatego szczególną uwagę przywiązuję do zrozumienia indywidualnych potrzeb danej osoby i jej nadziei na wprowadzenie zmiany w swoim życiu.

Certyfikaty

Usługi

Najczęściej zadawane pytania

Czy prowadzi Pani psychoterapię?
W jakim nurcie?

Tak, prowadzę terapię w nurcie integracyjnym. Oznacza to, że w zależności od potrzeb danej osoby oraz w oparciu o to co ustalimy że będzie najkorzystniejszym kierunkiem wspólnej pracy, korzystam z dorobku naukowego różnorodnych nurtów terapeutycznych m.in.: terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia schematu, krótkoterminowa terapia skoncentrowana na rozwiązaniu, terapia systemu wewnętrznej rodziny, terapia psychodynamiczna oraz terapie humanistyczne i egzystencjalne skupione na doświadczaniu oraz pogłębianiu relacji między terapeutką a osobą korzystającą z terapii. 

Jak będzie wyglądać / na czym będzie polegać taka terapia?

Przede wszystkim na rozmowie. Będzie ona dotyczyć tego czego doświadczasz: tego jak postrzegasz siebie, innych, relacje z nimi, świat, przyszłość itp., o twoich myślach, uczuciach i zachowaniach w obszarach w których widzisz potrzebę zmiany (lub w obszarach, o których dojdziemy wspólnie, że mają znaczenie dla wprowadzenia takiej zmiany). 

Na jednej z początkowych sesji (zazwyczaj 3) podpisuję z osobą kontrakt terapeutyczny. Znajdują się w nim szczegółowe zasady obowiązujące na terapii. Jego ogólną treść można przeczytać TUTAJ. Przed podpisaniem kontraktu upewniam się, że cel wszystkich zasad jest zrozumiały - jestem też otwarta na modyfikowanie niektórych punktów w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby.

Zależnie od tego na co gotowa jest osoba z którą współpracuję czasem wykonujemy także dodatkowe ćwiczenia obserwacyjne własnych myśli, doświadczeń z ciała i/lub uczuć albo  ćwiczenia z wyobraźnią lub odgrywaniem ról - dzieje się to jednak na późniejszym etapie pracy, już po tym jak mam szansę lepiej poznać osobę i jej potrzeby. Nigdy też nie robię tego bez uprzedniego wyjaśnienia celu takiego ćwiczenia oraz zapytania osoby o gotowość do udziału w nim.

Z jakimi tematami można się zgłaszać?

Terapia jako skuteczna forma oddziaływań i współpracy nad wprowadzaniem zmiany zajmuje się szerokim spektrum trudności osobistych: aktualnymi kryzysami (również rozwojowymi, np. trudności w odnalezieniu się w nowej roli), żałobą, objawami nadmiernego lęku, smutku, gniewu, wstydu lub poczucia winy, poczuciem nadmiernej presji lub stresu, trudnościami w relacjach, niemożności satysfakcjonującego funkcjonowania. Z zasady, tematy którymi się zajmuję są więc także szerokie i dostosowane do potrzeb indywidualnej osoby. Jeśli podczas początkowych wizyt dojdę do wniosku, że trudność z którą dana osoba się zgłasza przekracza moje kompetencje, zobowiązuję się, by wprost o tym poinformować.

Czy są takie tematy, którymi się Pani nie zajmuje:

Nie mam odpowiedniego wykształcenia aby pracować z osobami uzależnionymi i obecnie nie są w stanie utrzymać abstynencji. Na tę chwilę nie pracuję także z parami ani związkami oraz osobami małoletnimi.

Jak długo trwa taka terapia?

Długość terapii jest bezpośrednio zależna od potrzeb osoby która z niej korzysta. Możemy ustalić to na początku i umówić się z góry tylko na określoną liczbę sesji (a potem zależnie od tego jak pójdzie praca uznać, że przedłużamy lub kończymy zgodnie z planem) lub pracować dopóki osoba czuje taką potrzebę, bez jasno określonej daty zakończenia.

Czy prowadzi Pani terapię w innym języku niż polski?

Pracuję także w języku angielskim. Koszt takiej konsultacji to 200 zł za sesję.

Czy wydaje Pani opinie psychologiczne lub diagnozy?

Nie wydaję opinii psychologicznych ani diagnoz. Jedyną formą udokumentowania terapii, jest możliwość wydania zaświadczenia o udziale w terapii, na którym widoczna jest informacja o tym u kogo osoba korzystała z psychoterapii, w jakim okresie i w jakim wymiarze godzin (ale nie o poruszanych na tej terapii tematach).

Czy przepisuje Pani leki?

Nie, nie mam takiej możliwości.

Jakie ma Pani wykształcenie?

Ukończyłam Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji psychoterapia. Jestem w trakcie certyfikacji i po 2 roku całościowego 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii prowadzonej przez Instytut Psychologii Zdrowia. Ukończyłam także wiele dodatkowych kursów i szkoleń (wraz z praktycznym doświadczeniem pracy), m.in. wieloletnie szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, w tym komunikacji bez przemocy i wspierania umiejętności wychowawczych, pracy z osobami nieheteroseksualnymi oraz niecispłciowymi, konsensualnie niemonogamicznymi, kink’owymi oraz pracującymi seksualnie, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach oraz terapii wewnętrznych systemów rodzinnych.

bottom of page