Miesiąc Dumy to czas, w którym często osoby decydują się na coming out. Często wtedy pojawiają się pytania: Jak wyoutować się rodzicom / rodzeństwu / przyjaciołom? Co zrobić, żeby uniknąć negatywnej reakcji? Jak sobie poradzić, jeśli ktoś okaże się być niewspierający?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na te pytania, ale mogę pomóc doradzić, jak się do coming outu przygotować, by był on jak najbardziej... no właśnie, jaki?
Po pierwsze: Bezpieczny
Dzielenie się z innymi prawdą o sobie może być pięknym, zbliżającym doświadczeniem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Potrzeba coming outu potrafi być bardzo silna, zachęcam jednak, by na pierwszym miejscu stawiać swoje bezpieczeństwo. Jeżeli istnieje ryzyko, że druga osoba zareaguje agresją lub pozbawieniem Cię środków do życia, lepiej odłożyć coming out w czasie lub zastanowić się, czy w ogóle chcesz się dzielić z tą osobą swoją tożsamością.
Po drugie: Prozdrowotny
Często się o tym zapomina, ale ogólnie zmiany, o których decydujemy sami, mają być dla nas dobre. W psychologii powiedzielibyśmy, że prozdrowotne tzn. służące poprawie zdrowia i jakości życia. O coming oucie warto myśleć wtedy, gdy ma on wnieść coś dobrego. Zadaj sobie pytania: Co chcę, żeby się zmieniło po coming oucie? Czego oczekuję? Co nowego ma się pojawić lub co starego ma zniknąć? Może to być np. oczekiwanie akceptacji ze strony najbliższych lub pojawienie się możliwości na korzystanie z innych zaimków w szkole.
Po trzecie: O Tobie
Pamiętaj, że dokonując coming outu wyrażasz prawdę o sobie. Niestety może się tak zdarzyć, że w reakcji na coming out ktoś zacznie mówić o sobie. Zamiast skupić się na tym, że Ty jesteś osobą queerową, może zacząć myśleć przede wszystkim o sobie np. jako o rodzicu osoby queerowej i odnosić Twoją tożsamość do siebie. Może to sprawić Ci przykrość, jednak odpowiedzialność leży tutaj po stronie tej drugiej osoby. To co Ty możesz zrobić dla siebie, to już zawczasu skupić się na sobie. Na tym kim Ty jesteś, co Ty chcesz przekazać, kim jesteś jako osoba, niezależnie od tego, w jakiej funkcjonujesz relacji. Coming out ma być o Tobie, a nie o tym, co Twoja tożsamość zmienia w życiu innych. Jeśli ktoś sprawi, że poczujesz się niewidzialna_y lub niewysłuchana_y, możesz powiedzieć o tym tej osobie. Być może robi to nieumyślnie. Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie.
Po czwarte: Twój
Twój coming out jest tylko Twój i masz prawo decydować o tym jak będzie wyglądał. Nie jesteś zobowiązana_y do outowania się przed nikim. Może się zdarzyć, że ktoś będzie Ci zarzucał, że powinien_na dowiedzieć się pierwszy_a lub że miał_a prawo wiedzieć wcześniej. To jednak wcale nie znaczy, że musisz te oczekiwania spełniać. Możesz outować się komu chcesz, kiedy chcesz, w takiej formie jak chcesz.
Cztery określenia, a trochę jakby jedno...
Koniec końców wszystko sprowadza się do Ciebie. Każde napisane przede mnie zdanie jest tak naprawdę o tym, aby postępować w zgodzie ze sobą, dbając o swoje granice i potrzeby.